Festivalul Internațional de Poezie București

Târgul Național al Cărții de Poezie

 13 - 17 mai, 2015. Video 2015

Program colocvii si lecturi

Programul evenimentelor

Joi, 16 mai:

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 14.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP
Prezintă: Lucian Chişu, Nicolae Iliescu, Horia Gârbea, Dan Mircea Cipariu, Ioan Cristescu.

 

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 17.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Liviu Ailincăi, Liviu Capşa, Victoria Milescu, Cristiana Purdescu,
Răzvan Gheorghe, Adrian Pârvu, Maria Calciu, Magda Mirea
Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Gheorghe Iova, Mugur Grosu, Constantin Iftime, Paul Mihalache, Radu Ianovi,
Silvia T., Doina Ioanid, Andrei Dosa, Iulian Caragea, Octavian Soviany, Răzvan Ţupa
Prezintă: Cosmin Perţa, George Neagoe

 

 

Vineri, 17 mai:

■ Galeria ARTOTECA a Bibliotecii Metropolitane Bucureşti, Str. Mihai Bravu nr. 4
Ora 13.00 – Vernisajul expoziţiei Nichita Stănescu văzut de Mircia Dumitrescu,
Prezintă: Nicolae Iliescu, Lucian Chişu, Silviu Angelescu, Adam Puslojic, Ioan Cristescu, Răzvan Voncu.

 

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 14.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Clara Mărgineanu, Ofelia Prodan, Lucian Vasilescu, Diana Iepure, Florin Hălălău,
Violeta Savu, Dan Mihuţ
Prezintă: Vasile Mihalache

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 15.00 – Conferinţa: Sonetele Shakesperiene, susţinută de George Volceanov

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 17.00 – Conferinţa: Poezia, o religie personală?, susţinută de Caius Dobrescu şi Magda Cârneci.

 

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 18.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Constantin Abăluţă, V. M. Popa, Rodian Drăgoi, Ioana Greceanu, Valentin Iacob,
Leonard Ancuţa, Simona-Grazia Dima, Teodor Dună
Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

■ Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27
Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Ion Mureşan, Adela Greceanu, Marius Chivu, Dan Coman, Marin Malaicu Hondrari,
Ana Dragu, Florin Partene, Doina Ioanid, Bogdan Alexandru Stănescu,
Iulian Tănase, Denisa Mirena Pişcu, Marius Conkan
Prezintă: Teodor Dună

 

 

Sâmbătă, 18 mai:

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 12.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Virgil Diaconu, Andrei Novac, Florina Zaharia, Ioan Matiuţ, Florin Dochia
Prezintă: Dan Mircea Cipariu

 

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 13.30 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Viorel Mureşan Ioan Pintea, Mircea Măluţ, Ovia Herbert

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 13.00 – Atelier de creative writing:
Prezintă: Florin Iaru, Ştefan Manasia

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 17.00 – Conferinţa: Intimate geography of Europe, susţinută de Ales Debeljak (Slovenia)

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 18.00 – Lectură « Voci Europene »:
Invitaţi: Ales Debeljak (Slovenia), Sinisa Socanin (Serbia), Martin Felder (Elveţia),
Dumitru Crudu (Republica Moldova), Lidija Dimkovska (Macedonia),
Ivan Dimitrov (Bulgaria), Adam Puslojic (Serbia)
Moderator: Cosmin Perţa

 

■ Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27
Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Vasile Leac, Ştefan Manasia, Vlad Moldovan, Tudor Creţu, Dumitru Bădiţa,
Dmitri Miticov, Andrei Bodiu, Cristina Ispas
Prezintă: Cosmin Perţa

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 20.00 – Maratonul de Poezie şi Jazz, ediţia a V-a
Invitat special: Mircea Tiberian & friends
Moderatori: Dan Mircea Cipariu & Ioan Cristescu

 

Invitaţi:
Ora 20.00-21.00: Ion Mureşan, Ioana Crăciunescu, Traian T. Coşovei, Cornelia Maria Savu, Eugen Suciu, Ioana Diaconescu, Magda Cârneci, Florin Iaru, Bogdan O. Popescu, Viorel Mureşan

Ora 21.00-22.00: Gabriel Chifu, Nicolae Prelipceanu, Horia Gârbea, Paul Vinicius, Bogdan Ghiu, Andrei Bodiu, Doru Mareş, Lucian Vasilescu, Anca Mizumschi, Adrian Suciu

Ora 22.00-23.00: Adrian Alui Gheorghe, Simona-Graţia Dima, Gellu Dorian, Ofelia Prodan, Cassian Maria Spiridon, Şerban Axinte, Florina Zaharia (Galaţi), Ioan Matiuţ (Arad), Virgil Diaconu, Andrei Novac

Ora 23.00-24.00: Mircea Bârsilă, Marian Drăghici, Ioana Greceanu, Valeriu Mircea Popa, Eugenia Ţarălungă , Mihai Gălăţanu, Daniel Bănulescu, Adrian Pârvu, Rodian Drăgoi

Ora 00.00 – 01.00: Dan Iancu, Clara Mărgineanu, Nicoleta Popa, Valentin Iacob, Laura Dan, Viorel Lică, Grigore Şoitu, Dan Mircea Cipariu

 

 

Duminică, 19 mai:

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 12.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Romulus Bucur, Robert Şerban, Pavel Şuşară, George Floarea, Ionel Ciupureanu,
Liviu Uleia, Anca Mizumschi, Mircea Bârsilă, Cătălina Matei
Prezintă: Vasile Mihalache

 

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe, Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 13.00 – Masă rotundă « Piata cărţii de poezie în Europa »
Invitaţi: Magda Cârneci, Sinisa Socanin, Martin Felder, Dumitru Crudu, Lidija Dimkovska,
Ivan Dimitrov
Moderator: Cosmin Perţa

 

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 15.00 – Masă rotundă « Poezia şi Proza, conflict sau continuitate »
Invitaţi: Andrei Bodiu, Dan Coman, Tudor Creţu, Mihail Vakulovski, Dumitru Crudu,
Marin Mălaicu Hondrari, Angela Marinescu
Moderator: Bogdan Ghiu

 

■ Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27
Ora 19.00 – Lecturi publice de poezie:
Invitaţi: Magda Cârneci, Nora Iuga, Şerban Axinte, Matei Hutopilă, Mihail Vakulovski,
Alexandru Vakulovski, Moni Stănilă, Anatol Grosu, Laura Dan, Ioan Es. Pop
Prezintă: Cosmin Perţa

 

Lansări :

Galeria Contemporană – MNLR

Cristiana Purdescu (Joi, ora 16.00)
Florin Partene (Vineri, ora 16.00)
Viorel Mureşan (Sâmbătă, ora 13.00)
Ioan Matiuţ (Sâmbătă, ora 13.00)
Traian T. Coşovei (Sâmbătă, ora 13.10)
Marius Conkan (Sâmbătă, ora 16.00)
Vasile Leac (Sâmbătă, ora 18.00)
Yigru Zeltil (Sâmbătă, ora 18.20)
lansări Editura Eikon (Sâmbătă, ora 18.30)
Dumitru Bădiţa (Duminică, ora 14.00)
Ionuţ Ştefănescu (Duminică, ora 16.00)

Cautare

Organizator

Co-Organizatori

Filiala Bucureşti Poezie - USR

Parteneri

Coproducător

Parteneri media