Festivalul Internațional de Poezie București

Târgul Național al Cărții de Poezie

 13 - 17 mai, 2015. Video 2015

Program colocvii si lecturi

Programul evenimentelor

Miercuri, 16 mai:

■ Penitenciarul Rahova, Bucureşti
Ora 10.00 – Premierea câştigătorilor Concursului Naţional Poezie de puşcărie,
ediţia a IV-a;

Organizatori: Administraţia Naţională a Penitenciarelor, Asociaţia Scriitorilor din Bucureşti şi Asociaţia EURO CULTURART
Prezintă: Dan Mircea Cipariu, Ioan Cristescu, Andra Rotaru.
■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 12.00 – Conferinţă de presă. Deschiderea TNCP.
Prezintă: Lucian Chişu, Ioan Cristescu, Florin Rotaru.
■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 14.00 – Lansări de carte
Trecutul e o sărbătoare, de Horia Gârbea, Editura Tracus Arte
Fragmente dintr-un viu, de Ioana Greceanu, Editura Tracus Arte
Prezintă: Teodor Dună, Cosmin Perţa.
■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 16.00 – Lectură de deschidere a festivalului
Invitaţi: Dumitru Bădiţa, Dan Mircea Cipariu, Bogdan Coşa, Teodor Dună, Cosmin Perţa, Andra Rotaru, Violeta Savu, Pavel Şuşară, Radu Vancu.
Moderator: Ioan Cristescu

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 17:00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Mariana Filimon, Maria Postu, Cornelia Maria Savu, Ion Bogdan Ştefănescu.
Prezintă: Ioan Cristescu, Teodor Dună.
■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 18.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Constantin Abăluţă, Dana Banu, Dinu Flămând, Daniel D. Marin, Victoria Milescu, Valeriu Mircea Popa, Nicolae Ţone.
Moderator: Cosmin Perţa
■ Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27
Ora 20.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Marian Drăghici, Mihail Gălăţanu, Dan Iancu, Clara Mărgineanu, Octavian Soviany, Stoian G. Bogdan.
Moderator: Cornelia Maria Savu.

 

 

 

Joi, 17 mai:

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 14.00 – Colocviu: Creşterea şi descreşterea publicului de poezie – editorii faţă în faţă cu cititorii.
Invitaţi: Bianca Burţa-Cernat, Ioan Cristescu, un cristian, Radu Herinean, Cristina Nemerovschi, Tiberiu Stamate, Ana Toma, Nicolae Ţone.
Moderator: Bogdan Ghiu.

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 16.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Virgil Costiuc, Ioana Greceanu, Radu Niţescu, Amelia Stănescu, Valentin Talpalaru, Ania Vilal.
Moderator: Cosmin Perţa.

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 17.30 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Cătălina Bălan, Magda Cârneci, Ioana Diaconescu, Adela Greceanu, Anca Mizumschi, Ofelia Prodan.
Moderatori: Teodor Dună, Cosmin Perţa.
■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 18.00 – Cafeneaua critică - Cu/despre Gheorghe Iova/texteiova (1970-1992-2011-2012-etc.)
Invitat: Gheorghe Iova.
Amfitrion: Ion Bogdan Lefter.

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 19.00 – Duelul parodiştilor
Invitaţi: Liviu Capşa, Mugur Grosu, Adrian Pârvu, Lucian Perţa.
Moderator: Ioan Groşan.

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 20:00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Traian T. Coşovei, Dumitru Chioaru, Florin Iaru, Ioan Es. Pop, Eugen Suciu
Moderator: Ioan Cristescu.
Muzica: Mircea Tiberian – pian; Michael Acker – contrabas; Sian Brie – chitară.

■ Club La Scena, Calea Călăraşi nr. 55
Ora 21.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Gabriel Daliş, Claudiu Komartin, Dan Mihuţ, Dan Sociu, Iulian Tănase, Răzvan Ţupa.
Moderator: Mugur Grosu.

 
Vineri, 18 mai:

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12
Ora 13.00 – Ziua `80iştilor, dezbatere si vernisaj expoziţie
Invitaţi: Adrian Alui Gheorghe, Liviu Antonesei, Mircea Bârsilă, Romulus Bucur, Dumitru Chioaru, Gellu Dorian, Marian Drăghici, Florin Iaru, Nicolae Iliescu, Gheorghe Iova, Ioan Matiuţ, Viorel Mureşan, Aurel Pantea, Marta Petreu, Ioan Es. Pop, Sorin Preda, Radu Sergiu Ruba, Eugen Suciu, Călin Vlasie.
Moderatori: Dan Cristea, Bogdan Ghiu.

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 14.00 – Poeme ale unor autori contemporani în traducerea lui Fanny Chartres

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 14:30 – Lecturi publice de poezie
Aida Hancer, Matei Hutopila, Sorin Lucaci, Silvia T.
Moderator: Cosmin Perţa.

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 15.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Adrian Alui Gheorghe, Mircea Bârsilă, Romulus Bucur, Gellu Dorian, Viorel Mureşan, Santha Attila.
Moderator: Violeta Savu.

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 15:30 – Lansări de carte
Monstrul spaghetelor zburătoare, de Igor Ursenco, Editura Tracus Arte.
Prezintă: Cosmin Perţa

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 16:00 – Lansări de carte
Poveşti filosofice cretane şi alte poezii din insule, de Liviu Antonesei, Editura Herg Benet
Prezintă: Cristina Nemerovschi.

■ Librăria Bastilia, Piaţa Romană nr. 5 
Ora 17.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Liviu Antonesei, Gabriela Creţan, Simona Graţia Dima, Mirela Lungu, Dmitri Miticov, Andrei Novac, Liviu Ioan Stoiciu, Adrian Suciu.
Moderator: Violeta Savu.

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 18.00 – Gala Poezie de 10! - cele mai bune cărţi de poezie ale anului 2011
Amfitrioni: Ioan Cristescu, Dan Mircea Cipariu.
Invitaţi: Crista Bilciu, Ruxandra Cesereanu, Gabriel Chifu, Marius Conkan, Nichita Danilov, Andrei Dósa, Horia Gârbea, Sorin Gherguţ, Ştefan Manasia, Ioan Es. Pop, Paul Vinicius.
Invitaţi speciali: actorii Ioana Crăciunescu, Viorel Păunescu.
Muzică: Mohay Andras – percuţie; Bende Zsolt – chitară acustică, Ungaria; Michael Acker – contrabas, România

■ Cafeneaua La Muzeu, Str. G-ral Christian Tell nr. 27
Ora 19.30 – Seara Alcool
Invitaţi: Traian T. Coşovei, Ioana Crăciunescu, Adrian Pârvu, Ioan Es. Pop, Eugen Suciu, Liviu Uleia, Paul Vinicius.
Moderator: Ioan Groşan
Muzică: Mircea Tiberian, Sian Brie.

■ Club La Scena, Calea Călăraşi nr. 55
Ora 21.00 – Clubul de Lectură Institutul Blecher
Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Ruxandra Cesereanu, Nichita Danilov, Domnica Drumea, Doina Ioanid, Nora Iuga, Angela Marinescu, Ioana Nicolaie, Marta Petreu, Simona Popescu.
Moderatori: Claudiu Komartin, Felix Nicolau.

 

 
Sâmbătă, 19 mai:

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 13.00 – Dezbatere: Drepturile Poeţilor şi ale Poeziei
Invitaţi: Dan Mircea Cipariu, Ioan Matiuţ, Andrei Novac, Nicoleta Popa, Cristina Poterăşoiu, Andra Rotaru, Cornelia Maria Savu.
Moderator: Ioan Cristescu

■ Galeriile-Etaj MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 14.00 – Proiectul Voluntariat pentru poezia românească
Prezintă: Ioan Cristescu, Carmen Muşat, Cosmin Perţa, un cristian.

■ Librăria Bastilia, Piaţa Romană nr. 5 
Ora 15.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Corina Bernic, Marius Conkan, Laura Dan, Florin Hălălău, Radu Ianovi, Diana Iepure, Cristina Ispas, Oana Cătălina Ninu, Livia Roşca, Marius Surleac, Olga Ştefan, Lucian Vasilescu, Florina Zaharia.
Moderatori: Andra Rotaru, Violeta Savu.

■ Librăria Bastilia, Piaţa Romană nr. 5 
Ora 17:00 – Lansări de carte
Aceiaşi, de Andrei Novac, Editura Brumar
Prezintă: Cornelia Maria Savu, Dan Mircea Cipariu
Comice, dramatice, tragice şi de demult, de D. H. Silvian, Editura Tracus Arte
Prezintă: Ioan Cristescu, Cosmin Perţa.
Recită: Viorel Păunescu.

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 17:00 – Lansări de carte
Păzitoarea, de Ana Dragu, Editura Charmides
Prezintă: Dan Coman

■ Biblioteca Metropolitană, Sala de conferinţe 
Strada Tache Ionescu nr. 14
Ora 17.30 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Leonard Ancuţa, Ruxandra Anton, Ana Maria Constantin, Virgil Diaconu, Eliza Macadan, Ciprian Măceşaru, Marieta Mihăiţă, Nicoleta Popa, Igor Ursenco.
Moderatori: Andra Rotaru, Violeta Savu.

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 19:00 – Miniconferinţă: Câteva consideraţii asupra discursului poetic post-douămiist Invitat:Constantin Iftimie

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 19.30 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Dan Coman, Ana Dragu, Marin Mălaicu-Hondrari, Florin Partene, Moni Stănilă, Alexandru Vakulovski, Mihail Vakulovski
Moderatori: Ioan Cristescu, Teodor Dună
Muzică: Mohay Andras – percuţie; Bende Zsolt – chitară acustică, Ungaria, Michael Acker

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Noaptea albă a muzeelor, ediţia a VIII-a
Ora 21:00-23.00 – Lecturi publice de poezie
Invitaţi: Mircea Albulescu, Ioana Crăciunescu, Eusebiu Ştefănescu, Dorel Vişan, Liviu Ailincăi (vioară), Costin Soare (chitară), Ion Bogdan Ştefănescu (flaut).
Moderator: Ioan Cristescu

■ Uniunea Scriitorilor din România, Sala Oglinzilor
Calea Victoriei nr. 115
Ora 22:00-00:00 – Lecturi şi lansări de carte

Daniela Albu, Miniaturi pariziene/ Miniatures parisiennes, Editura Eikon; Mihaela Arhip, (I)REZISTIBIL, Editura Eikon; Horia Bădescu, E toamnă nebun de frumoasă la Cluj, Editura Eikon; Cristina Climov, Iubind copaci neterminaţi, Editura Eikon; Ştefan Doru Dăncuş, Casa memorială Dăncuş – antologie de autor, Editura Eikon; Vasile Dâncu, Slove rurale, Editura Eikon; Octavian Hoandră, Jurnal la Klausenburg, Editura Eikon; Eliza Macadan, Transcripturi din conştient, Editura Eikon; Daniel Moşoiu, Poeme din mers, Editura Eikon; Viorel Mureşan, Buchetul de platină, Editura Eikon; Olimpiu Nuşfelean, Poeme pentru cei care citesc în linişte, Editura Eikon; Dinu Olăraşu, Vamă, Editura Eikon; Daniel Săuca, Cartierul vestic al iadului, Editura Eikon; Daniel Săuca, Clopotele raiului, Editura Eikon; Ioana Trică de Cruciadele somnului, Editura Eikon.
Invitaţi: Valentin Ajder (director Editura Eikon) şi elevi de la Colegiul Naţional Mihai Eminescu.

 

 

 

Duminică, 20 mai:

■ Rotonda MNLR, Bdul Dacia nr. 12 
Ora 14.00 – Închiderea oficială a TNCP. Prezentarea raportului Târgului.

Cautare

Organizator

Co-Organizatori

Filiala Bucureşti Poezie - USR

Parteneri

Coproducător

Parteneri media